YÖK - DENKLİK

Ukrayna’daki tüm üniversiteler,Yüksek Öğretim Kurumu tarafından resmi olarak tanınmaktadır. Ukrayna diplomaları tüm Avrupa Birliği ülkelerinde, Rusya’da ve Amerika Birleşik Devletlerinde geçerlidir ve herhangi bir sınav ya da şart olmadan belirtilen ülkelerde Ukrayna diploması ile çalışabilir ya da akademik eğitiminize devam ederek yüksek lisans ya da doktora yapabilirsiniz.

Ukrayna’dan Yüksek Öğretim Kurumu tarafından hazırlanan “tanınan üniversiteler” listesinde 26 üniversite bulunmaktadır. Ukrayna üniversiteleri Türkiye’de resmi olarak tanınmaktadır. Fakat üniversitelerin tanınıyor oluşu denklik alabileceğiniz garantisi anlamına kesinlikle gelmemektedir. Denklik başvurusu esnasında öğrencilerden birçok belge istenmektedir. Bu belgelerin içerisinde Türkiye’ye giriş çıkış kayıtları bu belgelere dahildir. Yani öğreniminiz süresince eğer gereğinden fazla Türkiye’de bulunmuşsanız denklik almanız mümkün değildir. Denklik tespiti kişi bazlı yapılmakta ve her öğrenci için dosya incelemesi yapılmaktadır. Bu nedenle hem üniversitenizin tanınıyor olması denklik alabileceğiniz anlamına gelmemekte hem de sınıf arkadaşınızın denklik aldığında sizin de denklik alacağınız kesinliği bulunmamaktadır.

Yüksek Öğretim Kurumu’nun 2016 yazında aldığı karara göre dünya sıralaması ilk 1000 içerisinde bulunan üniversitelerden mezun olan öğrencilerimize herhangi bir sınav şartı ve koşul olmadan denklik verilecektir. Buna göre Ukrayna’dan dünya sıralamalarında ilk 1000’de yer alan üniversitelerimizden bazıları: Taras Şevçenko Kiev Devlet Üniversitesi (sözel ağırlıklı bir üniversitedir), Kiev Ulusal Teknik Üniversitesi (teknik ve mühendislik ağırlıklı bir üniversitedir) ve Sumy Ulusal Devlet Üniversitesi (Tıp, eczacılık ve diş hekimliği ağırlıklı bir üniversitedir). Bunların dışında Harkov’dan 2 üniversitemiz daha sınavsız ve koşulsuz denklik alacaktır.

Uçak Gövde Motor
Tıp Doktorluğu
Psikoloji
Mimarlık
Makine Mühendisliği
Diş Hekimliği
Diş Hekimliği Fakültesi
Deniz ve Nehir Taşımacılığı
Deniz Nehir Taşımacılığı
Bilgisayar Mühendisliği

Resim GalerisiDiğer Hizmetlerimiz