Vinnitsya

Ukrayna’nın Vinnitsa Oblastı’nın yönetim şehri olan ve 332.400 nüfusa sahip kenti Vinnitsya. Belki de ülkenin en verimli topraklarının bulunduğu oblast olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkenin güney batısında yer alan bu küçük şehir, dünya ayçiçeği yağının %3’ünü karşılamaktadır. Peki şehir nasıl, yaşam pahalı mı, kızları ile ünlü bu şehirde kızlar gerçekten güzel mi? Şehir hakkında yazımıza hemen başlayalım.

Vinnitsya Konfor ve gelir düzeyi bakımından Ukrayna’nın en iyi ve en yaşanılabilir şehri Vinnitsya seçilmiştir. Ayrıca Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun da özel önem verdiği bir yerdir. Otomotiv sektörüne yönelik hizmetler verilerek cam ve yedek parça üretimi yapılırken, aynı zamanda da pırlanta işleme fabrikaları da bulunmaktadır. Ayrıca şehirde uluslar arası uçuş trafiğine de açık Havryshivka Vinnytsia International Havaalanı bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında Türkiye’ye charter uçuşlar diye adlandırılan uçaklar ile Antalya şehrine seferler düzenlenmektedir.

Vinnitsa şehrinde konaklama için alternatifler arasında lüks yıldızlı oteller maalesef bulunmamaktadır. Bunun yerine apart hotel, ya da günlük kiralık ev seçenekleri kullanılabilinir. Günlük fiyatları 40 tl ile 150 TL arasında olan günlük kiralık evlerde konaklayabilirsiniz. Ya da apart oteller, ya da günlük 20 TL’ye hosteller bulunmaktadır. Şehirde araç kiralama ve rehberlik hizmetleri için de sitemiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Şehir hakkında en bilinen olay, 1937 – 1938 yılları arasında Alman kuvvetler tarafından Vinnitsa katliamıdır. Ukrayna tarihin acı olaylarından birisi olarak görülen katliamda 11.000’e yakın kişi başlarının arkasından vurularak öldürülmüştür. Küçük kalibreli mermiler kullanıldığından, yıllar sonra açılan toplu mezarlarda kafataslarının bazılarında 2 ya da 3 kurşun ile öldürüldükleri görülmüştür. Ayrıca Hitler’in en büyük karargahını savaş döneminde Vinnitsa bölgesine kurduğu da bilinmektedir. Şehirde 5 adet üniversite bulunmaktadır, bunlardan 2 tanesi uluslar arası eğitim vermektedir. Özellikle Vinnitsa Teknik üniversitesi, ve Tıp Üniversitesi en önemli üniversitelerindendir.

Diğer Hizmetlerimiz