Ternopil.

Ülkenin batısında yer alan Ternopil şehri, 300.000’e yaklaşan nüfusu, tertemiz havası ve mistik sokakları ile Ukrayna’nın gözde sanayi şehirlerinden. Şehrin önemli geçim kaynakları arasında tarım, hayvancılık ve endüstri yer almaktadır.

Uzun bir dönem Türk idarisi altında kalan Ternopil hakkında bilgi vermek gerekirse halen Türk izlerine rastlamak da mümkündür. 1540 yılında Osmanlı’ya karşı yapılan kale ve duvarlar ördü. Şehrin girişindeki bu Çin Seddi görünümündeki duvarlar 1. Dünya savaşı esnasında yıkıldı. Gerek Türk ve Tatarlar gerekse 1. Dünya savaşı esnasında büyük zarar gören şehir tamamen yıkıldı. Şehrin merkezinde şehrin savaşlar öncesindeki yerleşiminin bronzdan yapılmış ufak bir maketi bulunmaktadır.

Her yıl 28 Ağustos şehirde kurtuluş günü olarak kutlanmaktadır. Şehirde tüm Ukraynalılar Rusça bilseler de genel olarak Ukraynaca dili kullanılmaktadır. Şehirde konaklama ve oteller açısından birçok alternatifi barındırmaktadır. Şehirde en fazla 3 yıldızlı oteller ve birçok günlük kiralık ev, hostel, apart seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Diğer Hizmetlerimiz