Sumy.

1653 ile 1655 yılları arasında kurulduğu düşünülen Ukrayna Sumy, 1700’lü yılların başından itibaren önemli bir yönetim bölgesi haline geldi. Bugün Ukrayna topraklarında bulunan şehir, uzun süre Rusya’yı Kırım Tatarlarından korumak için adeta bir sınır oldu. Sovyet döneminin kalesi olarak bilinen şehir Rusça Сумы olarak yazılan şehir Sumi ismi ile de bilinir.

Ülkenin kuzey doğusunda yer alan ve 280.000 nüfusu olan Ukrayna Sumy şehri hakkında bilgi vermeye başlayalım. Ukrayna’nın Rusya sınır şehirlerinden olan kent halkının %25’ine yakını Rus pasaportuna sahiptir. Sumy 18 ve 19. Yüzyıllarda olduğu gibi bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Makine yapımı ve metal işleme, kimyasal, petrokimya endüstrisi, gıda endüstrisi, deri, tekstil gibi birçok geçim kaynağı bulunmaktadır.

Diğer Ukrayna göre daha modern bir görüntüde olmasının nedeni de şehirdeki fabrikalar. Tabi Rusya’ya sınır olması ve iki ülke arasındaki ticaretin de bu hattan geçmesinin önemi büyük. Şehirde bir havaalanı bulunsa da yaklaşık 8 yıldan bu yana hizmet vermemektedir. Ayrıca şehir bir öğrenci kentidir ve şehirde 4 tane üniversite bulunmaktadır. Bunların içinde en büyüğü Sumy Devlet Üniversitesi. Tıp, tarih, hukuk, elektronik, beden eğitimi gibi 15’e yakın fakültesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kentte 1500’e yakın yabancı uyruklu öğrencide bulunuyor.

Diğer Hizmetlerimiz