Poltava

Yaklaşık olarak 300.000’den fazla kişinin yaşadığı, Ukrayna’nın kuzey batısında yer alan Poltava şehri tarihi 1174 yıllarına dayanmaktadır. Kendi ismi ile aynı oblastın da yönetim birimi olan şehirde havalimanı ve 3 adette üniversite bulunmaktadır.

Poltava Tarihte birçok kez savaş ve yıkım gören, ancak yeniden kurulan Poltava Ukrayna’nın en çok tarihi olaya tanıklık eden kenti. Tarihi, kültürel anıtlarla ve müzelerle zengin birçok turisti kendine çekmektedir. Yaklaşık 5 sene öncesine Ukrayna içi ve uluslar arası uçuşların bulunduğu Poltava havaalanı bugün kullanılmamaktadır. Yüz ölçümü olarak da küçük olan şehirde özellikle son zamanlarda Ukraynaca kullanımı yaygınlaşmıştır. Tüm halk Rusça bilse de ya da anadili Rusça olsa da genelde kendi dilleri olan Ukraynacayı kullanmaktadır. Şehirde İngilizce kullanımı oldukça az olmakla birlikte, bilen kişi sayısı da çok düşük. Ayrıca şehirde Ukrayna’nın en büyük pamuk tarlaları ve hazır giyim, tekstil üzerine birçok fabrika bulunmaktadır.

1980’li yıllarından bu yana Poltava hakkında petrol, gaz, kimyasal, madencilik, otomotiv, elektrik ve tekstil endüstrileri hızla gelişti diyebiliriz. Bugün her ne kadar küçük olsa da sanayisi ile ön plana çıkmış, çok önemli fabrikaları barındıran bir kenttir. Kentin nüfusunun yarısından fazlası çalışan kesimdir ayrıca şehirde 11.000 öğrenci bulunduğu bilinmektedir. Şehrin ismi şehrin içinden de geçen Latava nehri isminden almıştır. Şu anda bölgeden geçen 465 km uzunluğundaki ünlü Vorskla nehri, şehrin futbol takımının adına da verilmiştir.

Diğer Hizmetlerimiz