Lviv

Ukrayna’nın Polonya sınırındaki Lviv şehri mistik ve tarihi yapıları ile turistik bir kenti. Şehir ismi telaffuz edilirken Lvov ya da Lvof, Rusçası ( Львов ) Ukraynaca ise, ( Львів ) olarak da söyleniyor. 2007 nüfus sayımına göre 860 bin bugün ise tahmini olarak 1 milyon kişinin yaşadığı düşünülmektedir.

Şehre ait en eski yazılı belge ile Lviv 1256 yılında Daniel Romanovich’un oğlu Leo’nun adından gelmektedir. O dönemden günümüze kadar şehir ticari bir kent konumunda. Şehre Aslanlar şehri de deniyor. Ukrayna’nın en büyük 6 şehridir. Ayrıca kendi adını taşıyan oblastın da idari yönetim merkezidir. Ukrayna’nın mimari ve tarihi anıtlarının yarısına sahiptir bu sebeple kent Unesco tarafından 1988 himaye altına alınmıştır. Bölgede önemli ölçüde gaz, petrol ve kömür yatakları bulunmaktadır. Ayrıca tahıl, şeker pancarı, keten lifi de şehrin geçim kaynaklarındandır. Şehir Ukrayna’nın en ünlü üniversitelerinden birini de barındırıyor.

1917’de Galiçya Meclisi olarak inşa edilen tarihi bina, 1920 yılından bu yana Lviv Üniversitesi olarak kullanılıyor. Binanın tarihini yapısının hiç zarar görmemiş olması ise turistlerin bu binaya olan ilgilerini arttırıyor. Ayrıca şehrin nüfusunun %20’si öğrencidir. Şehirde 200.000’e yakın öğrenci olduğu bilinmektedir. Ayrıca, sanat ve festival şehri olarak da bilinmektedir, her yıl 100’e yakın festival şehirde yapılmaktadır.

Ukrayna’nın geneline bakarak Lviv hakkında kışları şehrin daha soğuk geçtiğini söyleyebiliriz. Şehirde çok fazla yabancı yerleşim ve yaz kış turist akışı olduğundan, yerel halk İngilizce biliyor. Ama Ukrayna geneline göre en enteresan şey, tüm ülkede yaygın olarak Rusça konuşulsa da, şehirde yerel halk sizinle Ukraynaca konuşuyor. Hatta bazı mekanlarda İngilizce bilen personel olmasına rağmen, iletişim kurarken İngilizce kullanmamaya dikkat ediyorlar. Şehir Antalya tadında, turistlere çok alışkın olmalarına rağmen dil konusunda çok mütehasıplar. Şehir turistler açısından da oldukça güvenli bir şehir. Günün her saatinde güvenlik personelleri ve polisler olası olaylara karşı şehirde geziyorlar. Ayrıca polis merkezlerinde İngilizce bilen polisler de bulunuyor. Şehirde ülke genelinde olduğu gibi Grivna ( UAH ) kullanımı mevcut. Şehre Dolar ya da Euro ile giderseniz şehrin merkezinde her 200 metrede bir döviz bürolarından paranızı bozdurabilirsiniz.

Diğer Hizmetlerimiz